Základné informácie

Canyoning (čítaj: kaňoning) je adrenalínový šport vyžadujúci dobrú duševnú i fyzickú kondícu a kvalitnú výzbroj. Jedná sa o zdolávanie kaňonov horských potokov a riek v smere ich toku za použitia rôznych outdoorových techníka, ako je zlaňovanie skalných stien alebo vodopádov, plávanie alebo brodenie vo vode, skoky do jazierok, preliezanie balvanov a napadaných stromov, v prípade vhodných podmienok využitie vodného koryta ako šmýkalky alebo prekonávanie priehlbní v závese pod lanom.

Zdroj: Wikipedia

Priebeh takej túry

V dohodnutý čas pred túrou sa stretneme na našej základni vo Wildalpen (!!odkaz s mapkou). Tu každý obdrží potrebné vybavenie (neoprén, helma, sedák, neoprénové ponožky), vyplnenie zoznamu účastníkov, podanie základných informácií. Potom nasleduje doprava vlastnými autami k parkovisku pod kaňonom. Vydáme sa pešo na začiatok kaňonu, čo trvá rôzne dlho (20 min až 1,5 hod) a rôznym terénom. Pred nástupom do samotného kaňonu prebehne bezpečnostné školenie hlavne o pohybe v kaňone. Po absolvovaní školenia (10-15 min) vyrážame do kaňonu.

Canyoning je vhodný aj pre začiatočníkov bez znalostí zlaňovania.

Len pre plavcov. Nevhodný pre osoby trpiace závratmi a nedobre sa pohybujúcich.

Vhodné aj pre deti od 10 rokov - po konzultácii

Potrebné vybavenie

  • Na každú túru je potrebné zobrať si vlastnú obuv, ktorá bude mokrá. Odporúčané sú hlavne topánky nad kotníky s priľnavou podrážkou. V žiadnom prípade nie sandály ani nič podobné.
  • Plavky pod neoprén
  • Ručník a oblečenie na prezlečenie
  • Dobrú náladu 🙂

Kaňony

Túry sa nachádzajú predovšetkým v okolí Ötscheru (Dolné Rakúsko), Štajerska a Národného parku Gesäusse. Na prianie je možné absolvovať i iné kaňony.

Kaňony vyberáme predovšetkým v závislosti na počasí (kvôli stavu vody). Bude konzultované na mieste.

Cena canyoningu: 75 € / osoba

Cena obsahuje: vybavenie, vyškoleného sprievodcu v slovenskom alebo českom jazyku

Termín je potrebné dopredu zarezervovať, canyoningová túra sa uskutoční od 4 a viac záujemcov.